[box type=”info” ]Ovo je naučno istraživački rad autora koji je bio sastavni dio doktorskih studija na Univerzitetu privredna akademija Novi Sad iz predmeta Biznis menadžment kod profesora Dr Božidara Mihajlovića.Rad je rezultat profesionalnog članstva u Odboru direktora Željezničkog prevoza AD, u svojstvu predstavnika državnog kapitala. Ovaj naučno istraživačkog rad predstavlja intelektualnusvojinu autora. Svako neovlašteno korišćenje i upotreba istog povlači za sobom kršenje Zakona o intelektualnoj svojini.[/box]
EKONOMSKI ASPEKTI IZGRADNJE MINI VJETRO ELEKTRANA NA OBJEKTIMAŽELJEZNIČKE INFASTRUKTURE CRNE GORE
1. UVODNA RAZMATRANJA
U okvirima globalne ekonomije, kojom dominira trend brzih promjena, sposobnost samostalnogzadovoljavanja energetskih potreba ima značajnu ulogu pri planiranju budućnosti svake zemlje. Kakobi se smanjila zavisnost od fosilnih goriva i izvora energije iz inostranstva, mnoge zemlje supokrenule programe istraživanja i razvoja u sektoru obnovljivih izvora energije.
Sagorijevanjemfosilnih goriva, prevashodno uglja, nafte i prirodnog gasa, oslobađaju se u atmosferu velike količine ugljen-dioksida (CO2) i drugih gasova sa efektom staklene bašte. Pomenuti proces je izmijenio sastav atmosfere, dovodeći do tzv. efekta staklene bašte i globalnog zagrijavanja.
Mada ne postoji jednostavno rješenje niti jednostavan način da se suočimo sa izazovima klimatskih promjena, široko je rasprostranjeno mišljenje da je smanjenje nivoa CO2 ključni preduslov za smanjenje štetnih uticaja globalnog zagrijavanja. Budući da proizvodnja energije predstavlja jedan od osnovnih izvora gasova sa efektom staklene bašte, obnovljivi izvori energije imaće značajnu ulogu u proizvodnji električne energije i toplote sa malo ili bez emisija CO2.
Međunarodna zajednica je počela da se bavi temom klimatskih promjena kada je donijeta Okvirna konvencija Ujedinjenih nacija o klimatskim promjenama (engl. United Nation Framework Convention on Climate Change, UNFCCC), koja je usvojena 1992. godine sa ciljem da definiše opšti okvir međuvladinih nastojanja na pronalaženju rješenja za problem klimatskih promjena. Ciljevi Okvirne konvencije Ujedinjenih nacija o klimatskim promjenama ojačani su usvajanjem Protokola iz Kjota (na 3. Konferenciji strana potpisnica Konvencije održanoj 1997. godine), koji je stupio na snagu 16. februara 2005. godine.
U ovom opštem kontekstu, crnogorsko Ministarstvo za zaštitu životne sredine i uređenje prostora (sadašnji naziv: Ministarstvo turizma i održivog razvoja), crnogorsko Ministarstvo ekonomije i italijansko Ministarstvo za zaštitu životne sredine i teritorije (sadašnji naziv: Ministarstvo za zaštitu životne sredine, kopna i mora, u daljem tekstu: IMELS, engl. Italian Ministry for the Enviroment, Land and Sea), dana 11. novembra 2004. godine, potpisali su Memorandum o razumijevanju o “Saradnji u oblasti zaštite životne sredine”. Na osnovu svega navedenog, tokom sjednice Upravnog odbora koja je održana u Rimu 28. juna 2006. godine, italijansko ministarstvo i crnogorska ministarstva postigli su dogovor o izradi procjene potencijala obnovljivih izvora energije u Crnoj Gori. IMELS je izradu studije povjerio konzorcijumu CETMA (CETMA), koji je radio u tijesnoj saradnji sa kolegama i ekspertima iz
Crne Gore.
Tokom mjeseca jula i septembra 2006. godine, stručnjaci IMELS-a i CETMA-e održali su više tematskih sastanaka sa predstavnicima crnogorskog Ministarstva poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede, Ministarstva ekonomije i Hidrometeorološkog zavoda Crne Gore, kako bi definisali okvir istraživanja i prikupili neophodne podatke. Strane su se dogovorile da procjena potencijala obnovljivih izvora energije bude fokusirana na energiju vjetra, solarnu energiju i biomasu.
CETMA predstavlja konzorcijum sa sjedištem u Brindiziju (Italija) koji čine firma ENEA, Univerzitet u Lećeu i nekolikodrugih privatnih organizacija koje se bave istraživanjima, kao i nekolicina malih i srednjih preduzeća. CETMA nastoji da u Južnoj Italiji stvori prestižan centar za istraživanje i projekte na polju energetike, zaštite životne sredine i društvene ekonomije. Jednu od najznačajnijih uloga u okviru konzorcijuma CETMA ima društvo D’Appolonia S.p.A., jedna od vodećih italijanskih konsultantskih firmi u oblasti inženjeringa i zaštite životne sredine, sa sjedištem u Đenovi, u Italiji.
[box type=”shadow” ]Cijelu publikaciju možete pogledati klikom na naslov u pdf formi : Seminarski rad[/box]