RIJEČ UREDNIKA
U cilju reginalnog razvoja Crne Gore, segmentacije određenih oblasti društvenog života, i uticaja socio-ekonomskih faktora
na društvene procese, posebno proces pristupanja EU,
projekat “Upravljanje kulturno-isotirijskim nasljeđem Eurodistriktu Južni Jadran i njegova turistička valorizacija”,
treba da predstavi osnovne smjernice, i odgovori na pitanje
na koji način iskoristiti predpristupne fondove EU i na koji
način osmisliti međunarodnu razvojnu saradnju. Jadranska
regija Južni Jadran, posmatrana sa nivoa EU predstavlja distrikt.EU je formirala prekogranični program saradnje pod nazivom “Jadranski prekogranični program saradnje” koji tretira sve zemlje koje imaju izlaz na Jadransko more. Do sada je formiran Eurodistrikt Južni Jadran koji okuplja gradove iz Crne Gore, Italije i Albanije.
Zbog uticaja ekonomske krize, slabe ekonosmke razvijenosti opština u Italiji koji su odabrani za pertnere kao i finansijskih problema učesnika iz Albanije, došlo je do usporavanja aktivnosti i značaja ove inicijative. Činjenice da su zemlje učesnice u cilju realizacije mjera štednje ukinule ili u najboljem slučaju smanjile službena putovanja u inostranstvo, jasno govori da su postavljeni neki drugi prioriteti.
Međutim Crna Gora koja učestvuje u ovom projektu sa svojih 6 primorskih opština ne smije da čeka i da ne preduzima određene aktivnosti i mjere u cilju ostvarivanja programskih zadataka. U ovom trenutku kada su otvoreni pregovori o pristupanju Crne Gore Evropskoj uniji, posebno poglavje za oblast kulture i obrazovanja, potrebno je pripremiti i osmisliti projekte koji se odnose na oblast turističke valorizacije kulturno istorijskog naslijeđa.
S poštovanjem,
Mr Samir Hadžić
Direktor Instituta
Knjigu u pdf fomatu možete pogledati online ili preuzeti klikom na[highlight] link[/highlight]