UPRAVLJANJE KULTURNO-ISTORIJSKIM NASLEĐEM I NJEGOVA TURISTIČKA VALORIZACIJA U PROJEKTU EURODISTRIKT – JUŽNI JADRAN (Informator Projekta)

Poštovani prijatelji Jadrana:

 

Samir HadzicJadranska Euroregija – međunarodna asocijacija između regija i opština Italije, Hrvatske, Slovenije,Bosne i Hercegovine, Crne Gore i Albanije, osnovana je 30. jula 2006. godine u Puli (Hrvatska) s ciljem da poboljša, stimuliše i sprovede plodan razvoj u Jadranskoj oblasti. Ovo je novi model saradnje na Jadranu, ali i novi model izgradnje Evropsko-Jadranske kuće.Vjekovima je oblast koja okružuje Jadransko more bila oblast sa zajedničkom istorijom, zajedničkom tradicijom i kulturnim nasljeđem. To je bila oblast kontakata sa različitim narodima i civilizacijama, sa morem koje je dijelilo i spajalo one koji su živjeli na njegovim obalama.

Sve velike evropske civilizacije– Rimska, Slovenska i Germanska – ovdje su se spajale; ovo je mjesto koje spaja Centralnu Evropu sa Mediteranom. Vjekovima su Jadransko more i Jugoistočna Evropa bili oblast zajednočkog življenja ali takođe i oblast vrlo turbulentne prošlosti. Naša je želja da ova oblast postane oblast mira, stabilnosti, saradnje, progresa i prosperiteta koja pruža siguran i srećan život sa svoje građane.

Bio je veliki izazov stvoriti asocijaciju teritorijalnih jedinica koje karakterišu različit ekonomski, demografski i politički stepen razvoja posebno u kontekstu evropskih integracija. Željeli bismo da stvorimo dijalog razumijevanja i saradnje između različitih država, gradova i ljudi, koji će o svojim najvažnijim problemima zajednički odlučivati.

Ovaj model saradnje će ujediniti transnacionalnu, prekograničnu i interregionalnu saradnju u skladu sa velikim brojem primjera takve saradnje širom Evrope. Jedna od osnovnih namjera Jadranske Euroregije je da prokrči put zemljama Jugoistočne Evrope u procesu evropske integracije.

 Nakon što su obavljeni prvi koraci, realna vizija je da će Jadranska Euroregija postati jedinstvena Jadranska Skupština koja će spojiti ne samo regionalne vlasti već i akademske institucije, Privredne komore, lokalne i javne vlasti, evropske institucije i obučene eksperte koji djeluju i rade u oblasti kulture, istraživanja, ekonomije i inovacija.

Ovaj projekat koji je kandidovao Institut za evropske integracije i međunarodnu saradnju ima za cilj da oživi dosadašnje napore, i promoviše ciljeve na temelju potpisanje konvencije o osnivanju Jadranskog Eurodistrikta u okviru Jadranske Euroregije.

Upravljanje kulturno istorijskim nasleđem i njegova turistička valorizacija, predstavljaju simulaciju članstva Crne Gore u okviru Evrospke unije posebno u onom dijelu koji se odnosi na kulturni identitet, multietničnost kao vrijednost i toleranciju u odnosu na različitost, koje predstavljaju temeljne vrijednosti Evropske unije a koje su poslednjih 5 godina poljuljane. Ovo će ujedno biti i proklamovanje strateškog cilja crnogorske spoljne poltike kao i davanje odgovora na pitanje šta je to što Crna Gora može da pruži Evropskoj uniji.

 

S poštovanjem,

Mr Samir Hadžić

Direktor Instituta

[box type=”shadow” ]INFORMATOR PROJEKTA[/box]

Categories: