KUBA JE NAŠA PRIJATELJSKA ZEMLJA

PREDAVENJE U OŠ JUGOSLAVIJA: KUBA JE NAŠA PRIJATELJSKA ZEMLJA

U saradnji sa OŠ Jugolsavija, koja predstavlja uspješan model interaktivne saradnje lokalne zajednice, civilnog sektora i obrazovnog sistema, biće relaizovan drugi po redu projekat interaktivnog predavanja. Cilj ovih predavanja i njihova forma imaju značaj društveno odgovorne saradnje, jer đacima pružaju informacije o određenoj zemlji kroz prizmu međunarodnih odnosa, razvojne saradnje i civilne diplomatije. Učenici OŠ Jugoslavija će pored informacija imati i vizuelni prikaz fotografije, i video prezentacije. Očekujemo da ćemo i sa ostalim školama širom Crne Gore sprovesti slične projekte.

Da podsjetimo, Institut za evropske integracije i međunarodnu saradnju bio je domaćin i organizator prve radne posjete Nj.E. Hulia Cesara Cancia Ferrera, Ambasadora Kube u Crnoj Gori na nerezidentnoj osnovi. Osnovni razlog posjete bio je osnivanje društva prijateljstva Kube i Crne Gore, koje je svečano inaugurisano 13. juna 2008 godine, kada je prvi put u istoriji Crne Gore i Bara bio priređen i svečani prijem tim povodom koji je priredio Ambasador Kube. Takođe Institut je organizovao još 5 posjeta Ambasadora Kube, imajući u vidu da posao Ambasaroda obavljaju iz Beograda na nerezidentnoj osnovi.
kuba-01-660x330

Nakon uspješno realizovana dva projekta i to osnivanja Društva prijateljstva Crne Gore i NR Kine kao i organizovanja društvenih aktivnosti prilikom boravka Američkih ratnih brodova u Crnoj Gori, Institut se odlučio za svoj treći projekat osnovanja Društva prjateljstva Crne Gore i Republike Kube. Institut želi da postane aktivan igrač na spoljnopolitičkom planu Crne Gore i njenog povezivanja sa svijetom kroz instrumenete javne diplomatije. Sam proces integracije Crne Gore u EU neće biti uspješan i efektan ukoliko Crna Gora prije toga ne bude uspješno integrisana u savremene svjetske tokove. Samo unaprijeđivanjem međunarodne razvojne saradnje stvoriće se preduslovi za jačanje crnogorske ekonomije i podizanje nivoa nučno tehnološkog razvoja. Kvalitetnom saradnjom nevladinih organizacija, lokalne samouprave i državnih institucija u tim procesima doći će do povezivanja po sistemu karika čime ćemo doprinjeti podizanju nivoa administrativnog kapaciteta. U procesu evropskih integracija Institut želi da igra vodeću ulogu u procesu decentralizacije i jačanju kapaciteta lokalne samouprave u smislu međunarodne saradnje. Ovakvim pristupom Institut krajnje doprinosu jačanju civilnog sektora u Crnoj Gori i postavlja se kao partner džavi u cilju sprovođenja spoljnopolitičkih prioriteta. Grad Bar je odabran kao početni projekat koji će svojim rezultatima biti dobar primjer za ostalo gradove u Crnoj Gori.

Institut će u saradnji sa OŠ Jugoslavija organizovati predavanje na temu „ Kuba je naša prijateljska zemlja“, sa ciljem prezentovanja određenih informacija o Kubi i Crnoj Gori koji ih povezuju skoro 50 godina.
kuba-02-660x330

Bar nije slučajno bio odabran kao mjesto gdje je osnovano Društvo prijateljstva Kube i Crne Gore, već već su za to postojali istorijski razlozi. Naime, „Prekookeanska plovidba“ iz Bara je preko 30 godina održavala pomorske linije Kube sa drugim zemljama čime je omogućila da Kuba, pogođena ekonomskim sankcijama, ipak ostvari svoju vezu sa svijetom i tako obezbijedi ekonomski opstanak. Prekookeanska plovidba je tom saradnjom izrasla u ekonomskog giganta. Veliki broj barana i građana Crne Gore našao je svoje uhljebljenje i riješio egzistencijalne probleme ovom ekonomskom saradnjom.

Nakon obnavljanja crnogorske nezavisnosti, Kuba je donijela odluku da obnovi nekadašnje i uspostavi jače odnose sa Crnom Gorom. Tim povodom Vlada u Havani zainteresovana je da donese političku odluku o otvaranju direktne pomorske linije Bar – Havana koja bi predstavljala kopču trgovinske razmjene Kube sa Evropom. Naime, Kuba predvodi Udruženje CARICON – udruženje zemalja Karibskog bazena koje broji 300 miliona stanovnika i želi da robu koju, uvozi za potrebe tog tržišta, uvozi preko Luke Bar i direktne pomorske linije Bar – Havana. S druge strane, Kuba je potpisala međunarodne trgovinske sporazume sa zemljama Jugoistočne Evrope, što znači da će doći do povećanja trgovinskih razmjena između Kube i tih zemalja. Time se otvara mogućnost uspostavljanja ekonomske saradnje između Crne Gore i Kube.

U svom istraživačkom projektu međunarodnog povezivanja Crne Gore i njenog integrisanja u savremene ekonomske tokove, Institut za evopske integracije i međunarodnu saradnju inicirao je i organizovao osnivanje Društva prijateljstva Crne Gore i Kube. U saradnji sa kubanskom Ambasadom, Institut razmatra opravdanost i mogućnost otvaranja Generalnog Konzulata Republike Kube u Crnoj Gori sa sjedištem u Baru, koje bi zajedno sa Društvom radilo na jačanju i razvijanju odnosa između dvije zemlje. Posebno ponovnog angožavanja novih brodova Barkse plovidbe i Crnogorske plovidbe i ponovnom uspostavljanju pomorske linije Bar Havana.

Tokom interaktivnog predavanja đacima ćemo pružiti informacije o istoriji odnosa između dvije zemlje, mogućnostima za njihovo produbljivanje, kao i ulozi i značaju koji međunarodna saradnja i otvorenost gradova pružaju jednoj zemlji za njen ekonomski razvoj. Smatramo da mlade generacije koje dolaze moraju da budu upoznati sa našim istorijskim vezama sa svijetom, posebno istorijom međunarodne povezanosti Bara. Na ovaj način očekujemo da će u budućnosti prilikom kreiranja javnih politika, oni koji se zato opredijele, imati informacije koje im mogu biti od koristi.

DIREKTOR INSTITUTA
SAMIR HADŽIĆ

 

Categories: